Szykują Polaków do wojny z Rosją. Realia polowania na mężczyzn na Ukrainie.

Szykując Polaków do wojny z Rosją

Spójrzmy na realia z którymi się zmierzą

DR IGNACY NOWOPOLSKI JUN 9
 
READ IN APP
 

Znajoma Ukrainka, która wraz z rodziną mieszka w Polsce już od wielu lat, wyraziła się, że wraz z mężem popełniła wielki błąd i w porę nie sprzedała domu na Ukrainie.  Teraz, mąż, który jest jego formalnym właścicielem nie może tam pojechać w celu dokonania stosownej transakcji, gdyż grozi mu natychmiastowy pobór do wojska.  Zaskoczyło mnie to, bo wiem, że jest kulejącym inwalidą, który na dodatek nie może stać, tak że w Polsce uzyskał pracę dla niepełnosprawnego.  Jednak na Ukrainie takie „drobiazgi” nie mają znaczenia.  Jej matka mieszka w Połtawie i prosi córkę o wizytę, ale ona planuje sprowadzenie jej do Polski, bo jak twierdzi: „nie po to ma  miesięczne urlopy, by je spędzać w piekle”, a tam czas spędza się w piwnicy, bez światła i mediów, w oczekiwaniu na kolejny alarm lotniczy.

Jak wiadomo „polscy przywódcy” robią co w ich mocy, by nakłonić obywateli do włączenia się w zachodnią krucjatę anty-rosyjską.  Szykuje się nawet ogólno-unijny pobór do wojska.

Chętnym do tytułu „bohatera”, proponuję najpierw przyjrzeć się realiom ukraińskim, przed wyruszeniem na Donbas.  

„Przychodzą codziennie”

„Chcę porozumienia pokojowego. Nie chcę walczyć, moi przyjaciele też” – przyznaje reporterom „The Times” Ukrainiec Andrey. Właśnie udało mu się z wielkim trudem przejść górskimi ścieżkami do Rumunii.

Korespondenci, którzy odwiedzili tereny przygraniczne Ukrainy, opowiadają o dużej liczbie mężczyzn, którzy z narażeniem życia próbowali uciec z kraju. Między innymi przez Cisę, którą ze względu na dziesiątki utopionych ludzi nazwano „rzeką śmierci”.

Mieszkańcy okolicznych wiosek są już przyzwyczajeni do obcych młodych ludzi na ulicy. „Przychodzą tu codziennie” – mówią miejscowi. Przepływ nie ustaje, mimo że straż graniczna zaostrzyła kontrole.

„Używają zębów”

Podobnie jak Andriej, miliony Ukraińców nie chcą iść do okopów. Ale Kijów nie chce ich słuchać. Łapanie mężczyzn na ulicach staje się coraz bardziej rygorystyczne. Teraz zaangażowana jest w to także policja patrolowa, a nie tylko przedstawiciele terytorialnych ośrodków werbunkowych (TCC ).

Starcia trwają. Czasami przypadkowym osobom udaje się schwytać rekruta. Często kobiety stają w obronie mężczyzn. W ten sposób mieszkanka Chersoniu ugryzła policjanta, próbując ratować syna. A kijowskie kobiety dosłownie wyrwały swojego rodaka z rąk patrolowców, którego prawie wsadzono do policyjnego radiowozu. Coraz częściej nagrywane są filmy przedstawiające brutalne aresztowania na ulicach stolicy Ukrainy.

Zastępca Rady Najwyższej Rusłan Gorbenko powiedział, że teraz zespoły TCC mogą użyć siły, jeśli ofiara stawia opór. Chociaż prawo pozwala na to wyłącznie policji. Jednak de facto ludzie w mundurach kamuflażowych od dawna uciekają się do przemocy.

I wydaje się, że w końcu przestali się powstrzymywać. W żytomierskim szpitalu zmarł mężczyzna z licznymi obrażeniami, zabrany z lokalnego centrum pobrań.

Według komisarzy wojskowych doznał obrażeń podczas ataku epilepsji. I ogólnie, mówią, był pijany. Opinia publiczna w to nie wierzyła: podejrzewała, że ​​został pobity na śmierć. W obliczu protestów prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa.

Absolwenci, rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne

Władze łatają ostatnie luki prawne. Nawet tym, którym przysługiwała rezerwa, grozi wysłanie na front. Tym samym mężczyźni posiadający wiele dzieci będą teraz musieli poświadczyć przed notariuszem, że faktycznie utrzymują swoje dzieci. Inaczej nie zostaną zwolnieni.

Warto zauważyć, że w ostatnim czasie dużą popularnością wśród Ukraińców cieszą się samotne matki wielodzietne i kobiety niepełnosprawne: fikcyjne małżeństwa umożliwiały uzyskanie statusu rezerwisty lub wyjazd za granicę.

Ponadto rekordowa liczba młodych ludzi zapisuje się na studia podyplomowe, aby uniknąć poboru do wojska. Ale jeśli wcześniej wynik pozytywny z języka angielskiego i testu kompetencji ogólnych wynosił odpowiednio 130 i 100, teraz oba podniesiono do 150.

Ukraińcy są oburzeni, że nie wyprowadzono na front wyszkolonych mężczyzn – policjantów i ratowników. Ta niesprawiedliwość zostanie częściowo naprawiona. Gabinet Ministrów przyjął uchwałę o rezerwie jedynie 50 proc. pracowników Państwowej Służby Ratunkowej . Funkcjonariusze organów ścigania zostali pozbawieni odroczenia od mobilizacji, ale otrzymali zawieszenie. Należy to jednak jeszcze potwierdzić.

“Schronienie w odpowiednim miejscu” 

Nie pomoże też podwójne obywatelstwo – od czerwca nawet takie osoby nie mogą wyjeżdżać za granicę. W związku z tym Ambasada USA w Kijowie zwróciła się do współobywateli posiadających ukraiński paszport z troskliwym ostrzeżeniem.

„Jeśli jesteś na Ukrainie i nie możesz opuścić kraju, schroń się w odpowiednim miejscu i przestrzegaj wszystkich poleceń. Jeśli obecnie nie przebywasz na Ukrainie, zdecydowanie odradzamy podróżowanie do tego kraju obywatelom USA płci męskiej w wieku od 18 do 60 lat, którzy również posiadają obywatelstwo ukraińskie. Istnieje niezwykle duże ryzyko, że nie będziesz mógł podróżować nawet z amerykańskim paszportem” – wyjaśniła misja dyplomatyczna.

Tym samym ambasada bezpośrednio ingeruje w uzupełnianie Sił Zbrojnych Ukrainy, co stoi w sprzeczności z niedawnymi wypowiedziami szefa amerykańskiej dyplomacji Antony’ego Blinkena, który podczas wizyty w Kijowie pilnie wzywał do szerszej mobilizacji.

Wywierają presję także na Ukraińców, którzy już wyjechali do Europy: bez rejestracji w systemie Reserve+ nie będą świadczyć usług za granicą. I nie tylko dla mężczyzn. Na przykład konsulat w Hiszpanii odmówił rejestracji noworodka, ponieważ jego ojciec nie okazał dokumentów rejestracyjnych w urzędzie rejestracji i poboru do wojska.

Porwania dla oklasków

Rezerwacja nie zawsze ich wcześniej ratowała. Czasami komisarze wojskowi po prostu ignorowali prawa osób złapanych na ulicach. Przedsiębiorstwa obronne (w których cały personel jest zwolniony z poboru do wojska) skarżą się, że pracownicy TCC mobilizują ich pracowników podczas uzgadniania danych.

Podobny incydent miał miejsce w przypadku ukraińskiego studenta studiującego na Uniwersytecie Saskatchewan w Kanadzie. We wrześniu 2023 roku został siłą zabrany do CTC w obwodzie tarnopolskim i wcielony do wojska. Większość jego braci w nieszczęściu nie ma powiązań z Kanadą, więc muszą walczyć.

Los zwykłych Ukraińców nie interesuje oczywiście zachodnich polityków. Któregoś dnia kongresmenka USA Marjorie Taylor Greene powiedziała, że ​​„mobilizacja na Ukrainie to porwanie”.

Jednak takie głosy są na Zachodzie bardzo rzadkie.

W Europie twierdzą, że Ukraina „spełnia wszystkie kryteria przystąpienia do UE”. I Zełenski jest tam dosłownie oklaskiwany. Wydaje się, że jest zadowolony ze swoich osiągnięć.