W Polsce odkryto najstarszą zdobioną biżuterię w Eurazji. Wisiorek z ciosu mamuta ma 41,5 tys. lat

W Polsce odkryto najstarszą zdobioną biżuterię w Eurazji. Ma 41,5 tys. lat

https://www.focus.pl/artykul/w-polsce-odkryto-najstarsza-zdobiona-bizuterie-w-eurazji-ma-41-5-tys-lat-211125045555

Jest nią naszyjnik z kości słoniowej z precyzyjnie wykonanym ornamentem. Międzynarodowy zespół naukowców, w składzie którego znajdują się również Polacy, ogłosił właśnie, że to najstarszy przykład przenośnej paleolitycznej sztuki, jaki znamy z Europy i Azji.

================================

Złamany na dwie części wisiorek z ciosu mamuta:

Magdalena Salik 25.11.2021·

Jaskinia Stajnia, znajdująca się na Wyżynie Częstochowskiej w obrębie wsi Mirów, to długi korytarz o wysokim stopie. Ma trzy metry szerokości i osiem wysokości, ciągnie się zaś na 23 metry. Po raz pierwszy opisano ją w 1951 r. Nazwę zawdzięcza opowieściom tamtejszych mieszkańców, według których walczący w okolicy powstańcy styczniowi urządzili w niej stajnię.

O tym, że jaskinia kryje prawdziwą naukową sensację, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się w 2008 r. Pracujący w Stajni archeolodzy natrafili wówczas na narzędzia kamienne i pierwsze znalezione w Polsce szczątki neandertalczyka. Początkowo szacowano, że miały ok. 50 tys. lat, jednak w zeszłym roku badacze ogłosili, że są o wiele starsze. Jak się okazało, jeden z zębów trzonowych ma aż 116 tys. lat. To oznacza, że w Stajni znajdowały się najstarsze szczątki neandertalczyków w Europie Środkowej.

To jednak nie koniec sensacyjnych odkryć w tym miejscu. W czasopiśmie naukowym „Scientific Reports” ukazał się artykuł, który opisuje inny nadzwyczajny artefakt z jaskini – zdobiony wisiorek z kości słoniowej, najstarszy, jaki znaleziono dotychczas nie tylko w Europie, ale i w Azji.

Kiedy powstała najstarsza biżuteria wykonana przez Homo sapiens

Naszyjnik wykopano w 2010 r., a razem z nim natrafiono na przecinak z końskiej kości. Nie było wątpliwości, że są to wytwory Homo sapiens, którzy zamieszkiwali jaskinię po wyginięciu neandertalczyków. Kwestią do wyjaśnienia pozostało dokładne określenie czasu powstania znalezisk.

Sensacja archeologiczna w Polsce. Znaleziono naszyjnik sprzed 40 tys. lat! 

11 lutego 2023 Roskana Florczak 

Jaskinia Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jest miejscem sensacyjnych odkryć archeologicznych. Tam to odkryto tajemniczy naszyjnik który pochodzi sprzed ponad 40 tys. lat!

Odkrycie z jaskini Stajnia stała się światową sensacja archeologiczną. Znaleziony tam naszyjnik został wykonany z kości słoniowej i datuje się go na 41,5 tysiąca lat temu. Jest to najstarszy przykład biżuterii odkryty w Europie i jeden z najstarszych na świecie.

Według naukowców naszyjnik może mieć także związek z religią i magią naszych prehistorycznych przodków. Ustalono, że jego zdobienia (50 nakłuć) oznaczają liczbę upolowanych zwierząt lub cykle księżycowe.

Jura Krakowsko-Częstochowska nadal skrywa liczne tajemnice z pradziejów ludzkości. To tam odkryto najstarsze szczątki ludzkie w Europie Środkowej. Badania na tym terenie prowadzą polscy archeolodzy oraz naukowcy z Instytutu Maxa Plancka z Lipska.