Rekord zapotrzebowania na energię elektryczną pobity. Gaz blisko pobicia swojego

Rekord zapotrzebowania na energię elektryczną pobity. Gaz blisko pobicia swojego

Nad ranem 9 stycznia pobity został rekord zapotrzebowania na energie elektryczną w Polsce. Ostatni rekord tego typu został pobity w lutym 2021 roku.

2024/01/09 polonl/rekord-zapotrzebowania-na-energie-elektryczna-pobity

Zapotrzebowanie na energie elektryczną fot. PSE

Zapotrzebowanie na energie elektryczną fot. PSE

Share on FacebookShare on Twitter

Zapotrzebowanie na prąd i gaz wysokie przez mrozy

Zgodnie z danymi PSE z godz. 9:31 zapotrzebowanie w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosło 28.402 MW (ponad 28,4 GW). Poprzedni rekord z lutego 2021 roku wynosił 27.617 MW (27,6 GW). Tak duże zapotrzebowanie wynika z silnych mrozów, które wzmagają konieczność dogrzewania domów i mieszkań. W przypadku pomp ciepła zwiększa się wykorzystanie grzałek elektrycznych do ogrzewania.

Szczegóły zapotrzebowania i jego pokrycia można zobaczyć na poniższej grafice.

Zapotrzebowanie na energie przewyższa generację energii w polskich elektrowniach – do zbilansowania systemu konieczny jest import ponad 1 GW energii z zagranicy. Podstawę systemu tworzą elektrownie cieplne (węglowe, gazowe, kogeneracja). Warto zwrócić uwagę na OZE. Tych w systemie zainstalowanych jest ponad 27 GW, mimo to ich moc wytwarzania z rana nie przekracza łącznie 3,5GW.

Ze względu na mroźne temperatury odnotowaliśmy również wysokie zużycie gazu ziemnego. Według analizy Tomasza Włodka ciągu doby gazowej zużyliśmy 84 mln m sześc. gazu. To jedynie cztery miliony metrów sześc. mniej niż w rekordowym 18 stycznia 2021 roku.

Według prognoz siarczyste mrozy mają odpuścić w ciągu najbliższych kilkunastu godzin, jednak szczyt zapotrzebowania na energie elektryczną w Polsce może zostać osiągnięty koło południa.