Niemcy będą dalej finansować przerzut migrantów do Włoch.

Wbrew doniesieniom mediów rząd federalny będzie nadal “promował” cywilne ratownictwo morskie na Morzu Śródziemnym aż do 2026 r. — pisze “Die Welt”. Innymi słowy, będzie dawać pieniądze organizacjom, które pomagają dostać się migrantom na włoskie wybrzeże. Wiąże się to z wielomilionowymi funduszami państwowymi. Od początku roku podczas przeprawy zginęły lub zaginęły 2384 osoby.

W transporcie migrantów do Włoch pomagają organizacje finansowane przez niemiecki rząd
W transporcie migrantów do Włoch pomagają organizacje finansowane przez niemiecki rząd | Foto: Alessio Tricani / Shutterstock

Rząd federalny planuje w nadchodzących latach w dalszym ciągu wspierać finansowo akcję ratowania migrantów na Morzu Śródziemnym — pisze niemiecki dziennik “Die Welt”. “Ministerstwo Spraw Zagranicznych realizuje mandat Bundestagu dotyczący promowania cywilnego ratownictwa morskiego poprzez projekty na lądzie i na morzu” – powiedział DPA w sobotę rzecznik MSZ. Doniesienia prasowe mówiące o zatrzymaniu środków były według tego oświadczenia błędne.

– Z powodu niedopatrzeń technicznych w obecnym projekcie budżetu na 2024 r. początkowo nie oszacowano jednoznacznie odpowiednich środków budżetowych – wyjaśnił rzecznik.

Naprawienie tego błędu planowano od kilku tygodni. Dalej napisano: “Promocja ratownictwa morskiego za zgodą Bundestagu planowana jest również na lata 2024–2026. Wdrożymy je.”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzecza tym samym doniesieniom dziennika “Bild” na temat przyszłego finansowania prywatnych organizacji ratownictwa morskiego z budżetu federalnego. W sobotnim wydaniu gazeta podała, że “​rząd federalny chce wstrzymać płatności w przyszłym roku”. Jednakże w odpowiedzi na prośbę Evangelical Press Service (epd) rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdził, że jest to “niewłaściwe”.

Tłem tej sytuacji jest uchwała Bundestagu podjęta pod koniec ubiegłego roku o przekazaniu na rzecz cywilnego ratownictwa morskiego na Morzu Śródziemnym w latach 2023–2026 dwóch milionów euro rocznie ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Meloni oburzona postawą Niemiec

“Ze zdumieniem dowiedziałem się, że wasza administracja – bez koordynacji z rządem włoskim – rzekomo zdecydowała się wesprzeć znacznymi funduszami organizacje pozarządowe zaangażowane w przyjmowanie nielegalnych migrantów na terytorium Włoch oraz podczas akcji ratowniczych na Morzu Śródziemnym” – napisała dwa tygodnie temu do kanclerza Olafa Scholza premier Włoch, Giorgia Meloni.

Niemcy stwierdzili, że ratowanie ludzi na morzu jest “prawnym, humanitarnym i moralnym obowiązkiem”. Jednocześnie informują, że nie mają już zasobów, żeby przyjmować do siebie kolejnych fal imigrantów i w związku z tym wprowadzili kontrole na granicy z Polską i Czechami.

Meloni stanowczo sprzeciwia się nielegalnej imigracji, a we Włoszech odnotowano w tym roku gwałtowny wzrost napływu migrantów – do tej pory na brzeg przybyło około 133 000 migrantów w porównaniu z około 69 800 w tym samym okresie w 2022 r.

Premier Włoch Giorgia Meloni i kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiali w piątek o migracji i spotkają się ponownie pod koniec listopada

Organizacje charytatywne zaprzeczają, jakoby ich łodzie ratunkowe działały jako “czynnik przyciągający” migrantów do wypłynięcia do Europy. Wielu imigrantów do brzegu Włoch dociera jednak właśnie ich statkami.

źródło: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/niemcy-beda-dalej-finansowac-przerzut-migrantow-do-wloch-oto-kwoty/s347x7q