Francja wyda 200 mln euro na zniszczenie nadwyżek wina

Francja wyda 200 mln euro na zniszczenie nadwyżek wina

2023-08-25 Francja-wyda-200-mln-euro-na-zniszczenie-nadwyzek-wina

Rząd Francji zapowiedział w piątek, że wyda 200 mln euro na zniszczenie nadwyżek wina w celu wsparcia producentów i podniesienia cen – podała agencja AFP.Francja wyda 200 mln euro na zniszczenie nadwyżek wina

fot. Paranamir / Shutterstock

Kilka głównych regionów winiarskich we Francji, zwłaszcza Bordeaux, boryka się z trudnościami z powodu problemów, związanych ze zmianami nawyków konsumentów, wzrostem kosztów i skutkami Covid-19.

Według lokalnego stowarzyszenia rolników, spadek popytu na wino doprowadził do nadprodukcji, gwałtownego spadku cen i poważnych trudności finansowych dla co trzeciego producenta wina w regionie Bordeaux. Także region południowo-zachodniej Langwedocji, największy obszar winiarski w kraju, znany z mocnych czerwonych win, również został mocno dotknięty spadkiem popytu na wino.

Alkohol ze zniszczonego wina może być sprzedawany firmom do wykorzystania w produktach niespożywczych, takich jak środki do dezynfekcji rąk, środki czyszczące lub perfumy – powiedział dziennikarzom minister rolnictwa Marc Fesneau.

“Produkujemy za dużo, a cena sprzedaży jest niższa od ceny produkcji” – powiedział agencji AFP Jean-Philippe Granier ze stowarzyszenia producentów wina z Langwedocji.

W czerwcu resort rolnictwa ogłosił przeznaczenie 57 mln euro na sfinansowanie zlikwidowania ponad 9 tys. hektarów winorośli w regionie Bordeaux. Inne fundusze publiczne są przeznaczone na działania zachęcające plantatorów winogron do przejścia na inne produkty, takie jak oliwki. (PAP)