Żarłoczne króliki-mutanty na polach w Hiszpanii. Spóźniony Prima Aprilis?

Żarłoczne króliki-mutanty żerują na polach w Hiszpanii. To już plaga narodowa

[hiszpańskie min. rolnictwa zaprzecza.. Może to taki spóźnimy Prima Aprilis? MD]

Ewa Wysocka

https://biznes.interia.pl/rolnictwo/news-zarloczne-kroliki-mutanty-zeruja-na-polach-w-hiszpanii-to-ju,nId,6727407

800 milionów euro strat i szkody wyrządzone w 1400 gminach na łącznej powierzchni około miliona hektarów – to bilans zniszczeń, jakich dopuściły się w Hiszpanii dzikie króliki niewiadomego pochodzenia. Raport na ten temat opracowała organizacja rolnicza COAG, która zachęca resort rolnictwa do stworzenia narodowego planu walki ze szkodnikiem. Javier Fatás, odpowiedzialny w COAG za środowisko naturalne i dziką faunę, z którym rozmawiała Interia, przypuszcza, że ten gatunek królika ma sztucznie zmodyfikowane DNA.

Eksperci COAG przypuszczają, że zwierzę jest „ulepszoną” mieszanką królika hodowlanego i dzikiego królika. – Przypuszczamy, że nie jest to zwyczajna krzyżówka, tylko z DNA zmienionym w laboratorium. Dlatego zwróciliśmy się do administracji o przeprowadzenie szczegółowych badań genetycznych. Chcemy wiedzieć, z czym się mierzymy – argumentuje Javier Fatás. 

Szkodnik nie ma nic wspólnego z dzikim gatunkiem, który żyje na Półwyspie Iberyjskim od tysięcy lat. Nie zgadza się też z tezą, że nowy, inwazyjny gatunek, to wynik naturalnej ewolucji. – W ciągu 20 lat nie ma takich skoków ewolucyjnych – zapewnia.

Zwierzę jest dwa razy większe od dzikiego królika, ma częstsze i liczniejsze mioty, jest bardziej żarłoczne i umie chodzić po drzewach. – Staliśmy się Parkiem Jurajskim królików na hiszpańskiej wsi – skarży się Javier Fatás. 

Do niedawna na obecność tych zwierząt narzekali rolnicy w Kastylii La Manchy i okolicach Madrytu. Teraz królik stał się problemem narodowym. Według COAG plagą jest dotkniętych ponad 1400 gmin. Problem na razie nie dotknął tylko kilku regionów na północy i na zachodzie Hiszpanii. Ale zdaniem ekspertów, zwierzęta wkrótce mogą się rozprzestrzenić na całym Półwyspie Iberyjskim.  

Dzięki inicjatywie COAG i Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności, w Hiszpanii zostanie powołany „okrągły stół” dotyczący palącego problemu królików. – Chcemy opracować narodową strategię kontroli populacji królika. Lokalne władze nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Potrzebujemy jednolitych kryteriów dla całego kraju – informuje Interię Fatás. W prace nad nią, oprócz COAG i ministerstwa, zostaną zaangażowani przedstawiciele regionów i innych organizacji rolniczych. 

Z obliczeń COAG wynika, że zniszczenia objęły już milion hektarów pól. Królicza plaga niszczy też winnice, bo zwierzęta bez trudu wspinają się po drzewach. Ich łupem padają też sady. – Widziałem zjedzone przez nie 100-letnie drzewa oliwne. Najpierw obgryzają korę na dole, a potem wspinają się na korony i jedzą młode gałązki, owoce i liście – wylicza rozmówca Interii. 

Króliki coraz chętniej opuszczają wsie i przenoszą się na bardziej zaludnione obszary. Budują gniazda przy autostradach, torach kolejowych, na polach golfowych a nawet na lotniskach. – Ten królik nie tylko osłabia rolnictwo ale niszczy całe ekosystemy. Tam, gdzie żyje, zjada wszystko – uprawy, dzikie rośliny, kwiaty. Nie zostaje po nim nic tylko sucha ziemia – ubolewa Fatás. 

W 2022 r. w Hiszpanii zabito około trzech milionów przedstawicieli problematycznego gatunku królików. Jednak – jak zapewnił rozmówca Interii – liczba ta nie wpłynęła na zmniejszenie plagi, z którą mierzą się mieszkańcy większości terytorium kraju.   

[??? md]

===================================

Mail:

Dyć to rozwiązanie kłopotów żywieniowych UE: Zamknąć je w konc-lagrach, niech tam se jedzą – i jest mięso dla każdego Hiszpana – i na eksport!!