Za sprawą Djokovica kryje się jego wojna z australijskim koncernem międzynarodowym Rio Tinto działającym w Serbii

Novak Djokovic wspiera protesty w swojej ojczyźnie przeciwko zanieczyszczającym środowisko planom anglo-australijskiego giganta górniczego Rio Tinto. W roku 2006, firma wydobywcza Rio Tinto odkryła złoża jadarytu (krzemianu litowo-borowego stosowanego głównie w bateriach samochodowych oraz telefonach komórkowych) w regionie Loznicy – małej miejscowości położonej w zachodnio-centralnej części kraju i rozpoczęła wykupywanie gruntów, ale wydobycia minerału. Ta ostatnia operacja wymagała zgody rządu udzielonej przez premiera Aleksandara Vukica, który poinformował o inwestycji Rio Tinto w wysokości 2,12 mld euro i 600 mln euro rocznego przychodu przez najbliższe 50 lat.

Obszar Jadar jest jednym z największych złóż litu na świecie (136 milionów ton); szacuje się, że jest wart 200 miliardów euro. Sama kopalnia w Łoźnicy mogłaby pokryć 10% światowego zapotrzebowania. Dodajmy, że Rio Tinto jest idealnym przykładem korporacyjnych nadużyć. Od Mozambiku po Australię, od Mongolii po Papuę Nową Gwineę, koncern oskarżany jest o korupcję, łamanie praw człowieka i degradację środowiska.

Po tygodniach protestów, w których brał udział także tenisista, rząd musiał zrezygnować ze swojego (bardzo zanieczyszczającego środowisko) mega-projektu eksploatacji kopalni litu planowanej w odległości 130 km od Belgradu.

Wsparcie Djokovica przyczyniło się do tego, że operacja warta 2,5 mld dolarów zakończyła się dla międzynarodowego koncernu fiaskiem.

Na początku grudnia Djokovic zamieścił na Instagramie relację ze zdjęciami z protestów w Serbii przeciwko kopalni litu. Towarzyszył jej komentarz mówiący, że «czyste powietrze, woda i żywność są niezbędne dla zdrowia: w przeciwnym razie nie może być mowy o jakimkolwiek zdrowiu». W owym momencie Vucic poddał się i wycofał swoje plany wydobywcze.

https://www.riotinto.com/operations/projects/jadar https://en.wikipedia.org/wiki/Jadar_(Serbia) https://www.reuters.com/markets/commodities/rio-tinto-pause-lithium-mine-serbia-after-protests-report-2021-12-23/ https://www.mining-technology.com/news/rio-tinto-halt-serbian-lithium/ https://www.francescoamodeo.it/vi-racconto-perche-hanno-bloccato-djokovich-proprio-in-australia-e-perche-vogliono-fargli-fare-la-fine-di-maradona/ https://serbiantimes.info/rio-tinto-ti-li-si-osveta-se-najbolje-servira-hladna-ili-zasto-je-jdedan-dokovic-morao-biti-ubiven-u-zemlji-kengura-i-koala/?fbclid=IwAR1AheEG-g6aSK0GiGyXdJV3t4OSabwtNfLcg1JE6SMh6bb59sAnmcIhq48

***

Evo Morales i «białe złoto» Boliwii

https://web.archive.org/web/20191201091121/http://ram.neon24.pl/post/151631,evo-morales-i-biale-zloto-boliwii

====================================

https://babylonianempire.wordpress.com/2022/01/10/za-sprawa-djokovica-kryje-sie-jego-wojna-z-australijskim-koncernem-miedzynarodowym-dzialajacym-w-serbii/ Date: 10 gennaio 2022Author: Uczta Baltazara