W Finlandii ruszają reaktor EPR zaprojektowany przed dwoma dziesięcioleciami. Koszty w stosunku do planowanych wzrosły czterokrotnie. Dinozaur.

Pierwszy taki reaktor w Europie. Na razie jest zgoda na testy przy niskiej mocy. Fiński dozór jądrowy STUK zezwolił w czwartek na uruchomienie reaktora EPR w elektrowni jądrowej Olkiluoto w Finlandii – poinformował operator elektrowni TVO. Według TVO pierwszy stan krytyczny zostanie osiągnięty jeszcze w grudniu.

Zezwolenie STUK obejmuje również przeprowadzenie testów przy niskiej mocy reaktora. Produkcja energii elektrycznej ma się rozpocząć z końcem stycznia 2022 r., a regularna eksploatacja – w czerwcu 2022 r.

Liczne opóźnienia i przekroczenia budżetu

Budowa EPR w Olkiluoto ruszyła w 2005 r. Kontrakt typu „pod klucz” z konsorcjum Areva-Siemens miał stałą cenę rzędu 3 mld euro. Budowa doświadczyła licznych opóźnień i przekroczeń budżetu. W porozumieniu z 2018 r. firmy budujące OL3 zobowiązały się do pokrycia kosztów dokończenia budowy, jak i kosztów, które pojawią się w okresie gwarancji.
EPR w Olkiluoto będzie pierwszym reaktorem tego typu, działającym w Europie. Pierwsze na świecie tego typu jednostki zostały zbudowane i działają od kilku lat w chińskim Taishan. W budowie jest też EPR we francuskim Flamanville oraz dwa bloki elektrowni Hinkley Point w Wielkiej Brytanii.

16.12.2021, https://www.tvp.info/57484802/pierwszy-reaktor-epr-uruchomiono-w-europie-finska-elektrownia-jadrowa-olkiluoto-testuje-na-razie-urzadzenie-przy-niskiej-mocy

=============

Por: Budowa elektrowni jądrowej Flamanville opóźni się o kolejne trzy lata [a koszty wzrosną czterokrotnie.. Zaczęto budowę w .. 2006 roku.

https://web.archive.org/web/20190801232840/https://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=25820&Itemid=44

O kosztach por.: Niedoszłe energetyczne El Dorado