Unia Europejska: Identyfikator cyfrowy dla wszystkich do 2030 roku? Testują Znamię Bestii ??

Unia Europejska: Identyfikator cyfrowy dla wszystkich do 2030 roku? Testują Znamię Bestii ??

wg. Paweł Czajkowski identyfikator_cyfrowy_dla_wszystkich

Wdrażanie identyfikatorów cyfrowych przyspiesza przy niewielkiej uwadze społeczności i właściwie jakimkolwiek braku sprzeciwu. Komisja Europejska przeznaczyła 46 mln EUR na kontrowersyjny „europejski portfel tożsamości cyfrowej”, nadchodzącą aplikację na smartfony, która pozwoli obywatelom wszystkich 27 państw członkowskich UE przechowywać i udostępniać identyfikator cyfrowy. Pieniądze zostaną zainwestowane w programy pilotażowe.

Portfel ma służyć do okazania dokumentów potwierdzających podróż, rejestracji karty SIM, otwierania konta bankowego i uzyskiwania dostępu do usług, takich jak świadczenia socjalne. Projekty pilotażowe obejmą 250 organizacji publicznych i prywatnych w prawie wszystkich państwach członkowskich, a także w Islandii, Norwegii i na Ukrainie i będą działać przez co najmniej dwa lata, donosi Biometric Update. Projekty mają pomóc państwom członkowskim w przygotowaniu się do rozporządzenia w sprawie europejskiej tożsamości cyfrowej, nad którym obecnie dyskutuje się w parlamencie. Projekty przybliżą również blok [?? md] do osiągnięcia celu, jakim jest zapewnienie wszystkim obywatelom identyfikatora cyfrowego do 2030 r.

“UE będzie realizować skoncentrowaną na człowieku, zrównoważoną wizję społeczeństwa cyfrowego przez całą dekadę cyfrową, aby wzmocnić pozycję obywateli i przedsiębiorstw” – podaje strona projektu Europejska dekada cyfrowa. 

Niektórzy jednak wyrazili obawy związane z bezpieczeństwem projektu, argumentując, że przechowywanie tak dużej ilości danych w jednym systemie to wymarzony cel cyberprzestępców, jak również doskonała baza do wykorzystywania przez różne służby. „Wyzwaniem pozostaje zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę materiały deepfake, które można wstrzyknąć do systemu” — powiedział Jean-Karim Zinzindohoue, CTO France Identite, podczas seminarium na temat systemu portfela eID w Brukseli.

To nie są pierwsze testy Digital ID na terenie Unii. Blisko rok temu szykowano się do wprowadzenia pilotażowego programu cyfrowego identyfikatora, który korzysta z unijnego portfela tożsamości cyfrowej. Pilotaż jest realizowany we współpracy z bankami i partnerami technologicznymi, w tym z tymi, którzy zapewniają rozpoznawanie twarzy oparte na danych biometrycznych. UE ma już swoje Konsorcjum Portfela Tożsamości Cyfrowej, tutaj mamy jednak nowe porozumienie, kierowane przez Nordic-Baltic eID Project (NOBID).  Do nowo utworzonego konsorcjum dołączyło sześć krajów – Dania, Niemcy, Islandia, Włochy, Łotwa i Norwegia – z których cztery są członkami NOBID – i przedstawiło propozycję, która, jak twierdzi, pozwoli na przeprowadzenie na dużą skalę pilotażu płatności transgranicznych, którego celem jest “bezproblemowe” połączenie tożsamości i płatności. Oprócz wykorzystania istniejącej infrastruktury płatniczej, pilotaż powinien również “uzupełniać” niektóre szersze plany UE, takie jak Europejska Inicjatywa Płatnicza (EPI) oraz własna cyfrowa waluta banku centralnego UE, znana jako cyfrowe euro.

Podobne naciski na wprowadzenie cyfrowego identyfikatora są widoczne w Wielkiej Brytanii. Były premier Tony Blair nieustannie promuje kontrowersyjny plan nadania każdemu obywatelowi brytyjskiemu identyfikatora cyfrowego. Wiązałoby się to z wykorzystaniem nowej technologii biometrycznej do przechowywania paszportu, prawa jazdy, ewidencji podatkowej, kwalifikacji i prawa do pracy danej osoby. Partia konserwatywna nazywa to “przerażającym państwowy planem śledzenia cię od kołyski aż po grób”.