Trzy powody, by wątpić w krzyki ekstremalnych alarmistów pogodowych

Trzy powody, by wątpić w krzyki ekstremalnych alarmistów pogodowych

Edwin Benson hthree-reasons-to-doubt-the-extreme-weather-alarmists

Niedawny artykuł w Washington Post rozpoczął się od przerażającego zdania. “Ekstremalne upały zabijają więcej ludzi w Stanach Zjednoczonych niż jakiekolwiek inne zagrożenie pogodowe”. Kilka minut wyszukiwania w Internecie pozwoliło znaleźć praktycznie to samo zdanie w NBC News, które przypisało je National Weather Service. CNN powiedziało to samo, podobnie jak wieloletni (od 1845 r.) interpretator świata przyrody i technologii, Scientific American.

Czy “zaufaj nauce” obejmuje również doniesienia prasowe?

Jest tylko jeden problem – to nie może być prawda. Washington Post powinien o tym wiedzieć. W lutym ubiegłego roku przedstawili oni znacznie inną – ale nie mniej alarmistyczną – historię w artykule, który zaczynał się od słów: “Zarówno ciepło, jak i zimno mogą zabić. Ale zimno jest o wiele bardziej zabójcze. Na każdy zgon związany z upałem, dziewięć jest związanych z zimnem”.

W czasach histerii związanej ze zmianami klimatu powinniśmy spodziewać się tego rodzaju alarmistycznej retoryki. Prasa głównego nurtu – zaludniona głównie przez lewicowców – od wczesnych lat siedemdziesiątych próbuje przekonać świat, że czynniki spowodowane przez człowieka zmieniają pogodę tak, że ludzkość stoi w obliczu nieuchronnego wyginięcia.

Wszyscy czarodzieje nauki twierdzą, że „działalność człowieka powoduje niewielkie zmiany temperatury, które będą miały ogromne skutki”. Jeśli jednak wpływ ten jest skumulowany, to czy wskaźnik zgonów związanych z upałami nie powinien stale rosnąć?

Jednak Agencja Ochrony Środowiska (EPA) opublikowała następujący wykres:

EPA radzi nam zignorować wszystko sprzed 1999 roku, ponieważ ich proces obliczeniowy uległ zmianie. Jednak wskaźnik zgonów związanych z upałami wahał się gwałtownie przez prawie dwadzieścia lat między 1999 a 2018 rokiem, zamiast odzwierciedlać stały wzrost.

Nie-alarmista waży zdanie

Wiele z tych liczb jest dzięki uprzejmości Davida Harsanyi z The Liberty Dispatch. Pan Harsanyi jest bardziej sceptykiem niż alarmistą. Przytacza on całkowitą liczbę zgonów związanych z pogodą podaną przez Centers for Disease Control (CDC) jako “około 700” Amerykanów rocznie.

Cytuje również szacunki Washington Post, że 62 miliony ludzi było “narażonych” na niebezpiecznie wysokie temperatury “dzisiaj” – co oznacza, że 5 lipca 2023 r. był gorącym dniem w większości kraju. Bez wątpienia temperatury te spowodowały duży dyskomfort i pewne niebezpieczeństwo, choć nie w takim stopniu, jak twierdzą alarmiści globalnego ocieplenia.

Pan Harsanyi oferuje trzy wyjaśnienia tego powszechnego narażenia, które zostaną omówione od najprostszego do najbardziej złożonego. Każde z nich jest niekompletnym wyjaśnieniem, ale wszystkie dostarczają istotnych elementów układanki.

“Odeszli na południe”

Po pierwsze, populacja Stanów Zjednoczonych stale przesuwa się na południowy zachód. Każdy wątpiący może zapoznać się z mapą przygotowaną przez U.S. Census Bureau pokazującą “średnie centrum populacji Stanów Zjednoczonych”. Po utrzymaniu się w stosunkowo prostej linii do 1920 roku, zaczął on przesuwać się na południe w mniej więcej stałym tempie. Dla większości osób, które przeniosły się na południe, był to wolny wybór.

Oczywiście główną atrakcją dla wielu z tych osób były wyższe temperatury. Najwyraźniej cieplejsza zima z nawiązką rekompensuje gorętsze lato.

Podczas gdy przeprowadzka na południe i zachód była stopniowa, gwałtowne starzenie się populacji USA jest bardziej dramatycznym powodem. W czerwcu 2020 r. Biuro Spisu Ludności opublikowało oświadczenie podsumowujące ten proces w dwóch zdaniach.

Starsza populacja

“Amerykańskie Biuro Spisu Ludności opublikowało dziś szacunki pokazujące, że krajowa populacja osób w wieku 65 lat i starszych gwałtownie wzrosła od 2010 r., napędzana starzeniem się Baby Boomers urodzonych w latach 1946-1964. Populacja osób w wieku 65 lat i starszych wzrosła o ponad jedną trzecią (34,2% lub 13 787 044) w ciągu ostatniej dekady oraz o 3,2% (1 688 924) w latach 2018-2019”.

Ten sam raport zawierał mapę pokazującą, że obszary najbardziej znaczącego wzrostu znajdowały się na południu i zachodzie.

Najbardziej skomplikowanym z trzech powodów podanych przez pana Harsanyi jest to, że inne zdarzenia pogodowe mają mniejszy wpływ niż wcześniej. Taki argument może wydawać się dziwny dla współczesnych uszu. Prasa trąbi o każdym większym wydarzeniu pogodowym jako “bezprecedensowym” i “katastrofalnym”. Dokładne zrozumienie tego czynnika wymaga zbadania podobnych zdarzeń pogodowych w długim okresie. Ten autor wykorzysta dwa huragany, które uderzyły w Miami na Florydzie z podobną siłą.

Opowieść o dwóch huraganach

Na początku 18 września 1926 roku w Miami uderzył potężny huragan. Dokładna prędkość wiatru nie jest znana, ponieważ siła huraganu zniszczyła wszystkie urządzenia, które mogłyby ją zmierzyć.

Miał on co najmniej kategorię czwartą (130-156 mph). Według National Weather Service, 372 osoby zginęły, ponad 6000 zostało rannych, a szkody materialne wyniosły 105 milionów dolarów. Według amerykańskiego kalkulatora inflacji, w 2023 roku daje to 1,8 miliarda dolarów.

Prawie sześćdziesiąt sześć lat później huragan Andrew uderzył w Miami 24 sierpnia 1992 roku. Biorąc pod uwagę, że Miami było znacznie większe w 1992 roku niż w 1926 roku, ogromny wzrost strat – 26,5 miliarda dolarów (54,4 miliarda dolarów w 2023 roku) – nie jest zaskoczeniem. Jednak liczba ofiar śmiertelnych była znacznie niższa – szacowana na mniej niż dwadzieścia pięć osób.

Znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych przypisuje się lepszym informacjom.

W 1926 roku Biuro Meteorologiczne wydało pierwsze oficjalne ostrzeżenia na mniej niż sześć godzin przed uderzeniem cyklonu, o 23-ciej 17 września, kiedy większość mieszkańców Miami spała. Drugim czynnikiem był fakt, że oko cyklonu przeszło nad centrum Miami około 6:30 rano.

Populacja miasta wzrosła ponad dwukrotnie od 1920 roku. W związku z tym większość ludzi prawdopodobnie nigdy nie doświadczyła huraganu. Sądzili oni, że nagłe uspokojenie pogody spowodowane przez oko huraganu oznacza koniec burzy i opuścili swoje schronienia. Tysiące ludzi znalazło się na zewnątrz, gdy kilka minut później uderzyła bardziej niszczycielska połowa burzy.

Z drugiej strony, wszyscy wiedzieli, że Andrew jest w drodze na trzy dni przed jego uderzeniem.

Nawet pomimo ogromnej liczby osób, które przybyły, aby zakupić zapasy awaryjne (autor spędził cztery godziny stojąc w kolejce do kasy w lokalnej hurtowni), wciąż zapewniało to wystarczająco dużo czasu na wejście do okien i zabezpieczenie zapasów żywności i wody.

Odczuwanie gorąca, ale nic-nierobienie

W przeciwieństwie do huraganów i innych poważnych incydentów pogodowych, ogół populacji traktuje ekstremalne upały znacznie mniej poważnie. Jest to powszechne zjawisko. Każdy dorosły przeżył niezliczone gorące dni i postrzega upał raczej jako niedogodność niż realne zagrożenie. Większości osób wystarcza włączenie klimatyzacji i popijanie chłodnych napojów [dbanie o nawodnienie organizmu].

Prawdopodobnie nie ma sensu wysyłać tego artykułu e-mailem do znajomych, którzy wyrażają zaniepokojenie klimatem. Niestety, alarmiści wolą sensacyjną odpowiedź od szczegółowej analizy. Zwracając uwagę na w dużej mierze urojone ryzyko przez tak długi czas, zainwestowali w swoje przekonanie, że każde nieznacznie nietypowe zdarzenie pogodowe jest oznaką apokalipsy zmian klimatu.

Alarmizm kontra pewność

Taki alarmizm jest niezwykle popularny. Narodził się w zbyt wielu klasach “nauk o środowisku” i jest rozpowszechniany przez zbyt wielu meteorologów stacji telewizyjnych. Apokalipsa pogodowa pasuje do lewicowych narracji, które obwiniają kapitalizm i patriarchat za każdą chorobę i proponują rozwiązania rządowe.

Chrześcijanie mają jeszcze jedno źródło pewności. Mogą być pewni, że ostatecznie Bóg kontroluje pogodę i że ten sam Bóg troszczy się o całą ludzkość.

Bez względu na wiatr i wodę, możemy ufać Bogu, który stworzył wszystkich ludzi i pragnie ich dobra.