Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży apelują o zaprzestanie jedzenia mięsa. Chodzi o „walkę ze zmianami klimatu”… Celem imprezy „nie jest nawracanie młodych na Chrystusa”.

Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży apelują o zaprzestanie jedzenia mięsa. Chodzi o „walkę ze zmianami klimatu”… Celem imprezy „nie jest nawracanie młodych na Chrystusa”.

27 lipca 2023 organizatorzy-swiatowych-dni-mlodziezy-apeluja

#kryzys w Kościele #lizbona #Portugalia #ŚDM #Światowe Dni Młodzieży #weganizm #wegetarianizm

Organizatorzy sierpniowych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie wezwali przyszłych uczestników, aby powstrzymali się od jedzenia mięsa. Zawarty w karcie pielgrzyma apel ma służyć walce ze „zmianami klimatycznymi”.

Karta zwana „Podręcznikiem Pielgrzyma” zawiera wskazówki i propozycje dla młodzieży dotyczące działań na rzecz obniżenia zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze. W dokumencie napisano, że aby zrekompensować ślad węglowy po podróży samolotem do i z Lizbony młodzi powinni przez rok zaprzestać jedzenia produktów mięsnych.

Na apel organizatorów ŚDM, odbywających się co kilka lat w jednym z miast na świecie, odpowiedziała w czwartek Konfederacja Rolników Portugalii (CAP). Instytucja nazwała zalecanie młodzieży zaprzestania konsumpcji mięsa „absurdem”.

Wzywamy publicznie organizatorów ŚDM do odpowiedzialnego działania i usunięcia tej skrajnej oraz absurdalnej sugestii, którą zawarto w dokumentach dla pielgrzymów” – napisała CAP w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej organizacji.

Konfederacja Rolników Portugalii zarzuciła organizatorom ŚDM unikanie debaty o rzeczywistych problemach dotyczących ochrony środowiska i kierowanie się argumentami „sprzecznymi z dowodami naukowymi i promocją zdrowia publicznego”.

Sugerowanie, że przyjęcie na rok wegetarianizmu zrównoważy emisje powstałe podczas podróży samolotem w obie strony oraz że poprawi się przez to stan środowiska to rażąca nieodpowiedzialność i niezrozumiałe podporządkowanie się programowi ruchu animalistycznego” – napisało stowarzyszenie rolników.

Apel dotyczący przejścia młodych na wegetarianizm to kolejny temat dotyczący organizacji zaplanowanych na 1-6 sierpnia ŚDM w Lizbonie, uznawany przez portugalskie media za ‘kontrowersyjny’.

Wśród innych, które wywołały polemikę jest m.in. rekordowy koszt organizacji tegorocznej imprezy, przekraczający 160 mln euro, a także deklaracja szefa komitetu organizacyjnego lizbońskiego wydarzenia biskupa Americo Aguiara, który w wywiadzie dla telewizji RTP stwierdził, że celem imprezy „nie jest nawracanie młodych na Chrystusa”.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

============================

mail, pytanie zainteresowanego:

Ale czy wolno będzie się dupczyć? 🤔

Odp. typu ‘Kardynał – organizator” :

Jeśli z tą samą płcią, , lub ze zwierzątkiem, to dlaczego nie??

==================

Bp Americo Aguiar, którego papież Franciszek mianował kardynałem, nie chce nawracać młodych na Chrystusa. Celem Światowych Dni Młodzieży, które przygotowuje, jest budowanie powszechnego braterstwa.

Jak mówił w wywiadzie, ateizm, islam oraz inne religie są ubogaceniem; ta różnorodność to coś, co trzeba szanować i rozwijać, aby budować lepszy świat.