[Niektórzy] Ukraińcy twierdzą, że założyli Polskę.

[Niektórzy] Ukraińcy twierdzą, że założyli Polskę.

Według kontrowersyjnego przewodnika Kraków to staro-ukraińskie miasto, a Mikołaj Rej i Jan III Sobieski to Ukraińcy [por na samym dole]

7.05.2010 https://www.rp.pl/historia/art7214631-ukraincy-twierdza-ze-zalozyli-polske

Autorzy „Ukraińskich miejsc w Polsce” piszą, że w 999 r. Kraków „dostał się pod polską okupację”

Nazwa „Polska” pochodzi od ukraińskiego plemienia Polan – czytamy w przewodniku „Ukraińskie miejsca w Polsce” wydanym właśnie przez prężną lwowską fundację Ukraina-Ruś związaną ze środowiskiem ukraińskich nacjonalistów. Wśród znanych Ukraińców publikacja wymienia m.in. poetę Juliusza Słowackiego i królów Zygmunta Augusta oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego.

– Zrobiliśmy swoisty przekrój Polski, zaznaczywszy miejsca, gdzie odbywały się ważne wydarzenia w życiu ukraińskiego narodu – wyjaśniał lwowskiemu portalowi Zaxid.net Rostysław Nowożeniec, prezydent fundacji Ukraina-Ruś i deputowany obwodu lwowskiego wybrany z listy Bloku Julii Tymoszenko.

Jak czytamy w portalu Kresy.pl, Nowożeniec tłumaczył, że idea przewodnika narodziła się po podróżach na „nasze etniczne ziemie do Polski”. – Trzeba brać przykład z Polaków, którzy przyjeżdżając do Lwowa, zawsze wiedzą, gdzie pokłonić się swoim przodkom, zostawiając tam biało-czerwoną wstążkę – mówił.

– Ten przewodnik jest potrzebny po to, aby Ukraińcy wiedzieli, gdzie w Polsce trzeba przyczepić wstążkę niebiesko-żółtą.

Przewodnik powstał na podstawie publikacji Swiatosława Semeniuka, historyka Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki. Twierdzi on, że od V do X w. niemal pół Europy zamieszkiwały plemiona ukraińskie. Miały zajmować terytoria 14 dzisiejszych państw, m.in. 90 proc. Rumunii, niewiele mniej Czech i Węgier, połowę Austrii, Niemiec i Litwy oraz całe południe i wschód Polski.

Podczas promocji przewodnika, która odbyła się w siedzibie Lwowskiej Rady Obwodowej, Semeniuk przekonywał, że Ukraińcy mieszkają na terytorium Polski od ponad półtora tysiąca lat. Zgodnie z jego teorią historyczną w przewodniku można przeczytać, że: „Kraków to staro-ukraiński gród, który w 999 roku pod naciskiem Niemców dostał się pod polską okupację. Pierwszymi biskupami krakowskimi byli Prohor i Prokop, pierwszą zaś chrześcijańską świątynią – bizantyjska świątynia św. Jerzego”.

– Tego nie można komentować, to można tylko wykpić – ocenia dr Stanisław Stępień, historyk i dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu. Dodaje, że jak się ma pieniądze, to można dziś wydawać różne bzdury. Jako przykład podaje książkę sprzed kilku lat, której autor udowadniał, że Ukraińcy to najstarszy naród świata, a swoją nazwę wzięli od biblijnego miasta Ur w starożytnej Mezopotamii. – Polemizowanie z czymś takim jest dla historyka uwłaczające – uważa Stępień.

Tak samo jak z twierdzeniem, że skoro pod Kijowem żyło plemię Polan, to są to ci sami Polanie, którzy byli założycielami Polski. Historyk wyjaśnia, że od rozległych pól brało wówczas nazwę wiele plemion.

– Matka Jana III Sobieskiego była wojewodzianką ruską z rodu Daniłowiczów, ale pisanie, że król Polski to znany Ukrainiec, przekracza granice absurdu – komentuje dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu. Dodaje, że młode demokracje często idealizują swoją przeszłość.

===========================

mail: EK:

„Dodaje, że młode demokracje często idealizują swoją przeszłość”

TO nie tak prosto 

To długofalowe zamierzenie co najmniej od lat 90-tych. Gdy tylko Polska „otwarła‘ się na Wschód. 

W 2007r byłam tam i poznałam m.in. człowieka z mieszanej rodziny. Z racji tego,  ze mówił po polsku przyjechał tu na BEZPŁATNE STUDIA (wikt i opierunek też) a potem zajął się „stosunkami polsko ukraińskimi.”

Polegało to na tym, ze wyszukiwał nazwiska wielkich Polaków urodzonych na Kresach, dorabiał im „odpowiednie” pochodzenie i publikował w tamtejszej prasie lub czasopismach naukowych. Posuwał się nawet do tego, ze angażował mego naiwnego znajomego, który mu wyszukiwał w polskich bibliotekach mało znane teksty o takich Polakach –on to tłumaczył, dorabiał odpowiednie pochodzenie i publikował jako własne (już dawno zauważyłam ze tam –w Rosji oczywiście tez- nie istnieje pojęcie własności intelektualnej (czy jakiejkolwiek innej).

O święta naiwności!

=====================================

Pod Batohem, w czasie (wykonanej w dniach 3–4 czerwca 1652 na rozkaz Chmielnickiego)  rzezi polskich jeńców zginął Marek Sobieski, brat Jana, późniejszego króla Polski.
Tyle to wspólnego  miał Jan III z ówczesnymi i dzisiejszymi hajdamakami.