NFT. Gra w Trzy Karty dla bogatych idiotów [Bored Ape]. Kupili obrazki małp za miliony. Naganiały m.inn. Serena Williams, Madonna, Paris Hilton [—-]

NFT. Gra w Trzy Karty dla bogatych idiotów [Bored Ape]. Kupili obrazki małp za miliony. Naganiały m.inn. Serena Williams, Madonna, Paris Hilton [—-].

Czują się oszukani. Posiadacze NFT pozywają firmę i celebrytów

Paweł Czajkowski durnie-kupili_obrazki_malp_za_miliony

[wyjaśnienie dla normalnych: NFT to skrót od “non-fungible token”, co tłumaczymy na “niewymienialny token”. nft-w-12-punktach-wyjasniamy MD]

===================

W okresie największego zainteresowania kryptowalutami, niewymienialne tokeny były traktowane jako opłacalne inwestycje i ludzie kupowali je za niewiarygodne kwoty.

========================

W okresie największego zainteresowania kryptowalutami, kiedy niewymienialne tokeny były traktowane jako opłacalne inwestycje i ludzie (prze)płacili niewiarygodne kwoty, dom aukcyjny Sotheby’s przeprowadził aukcję, na której sprzedano zestaw 101 NFT Bored Ape Yacht Club za łączną kwotę 24,4 miliona dolarów, a pojedynczy obrazek przypisany do zestawu osiągnął cenę około 241 000 dolarów.. 

Aktualnie, NFT związane z Bored Ape są sprzedawane za kwotę 48 672 dolarów. Widzieliśmy już wiele historii o osobach, które kilka lat temu zapłaciły ogromne sumy za NFT, a teraz sprzedają je za ułamek pierwotnej ceny. Na przykład, Justin Bieber wydał 1,2 miliona dolarów na NFT Bored Ape, a pod koniec zeszłego roku jego wartość szacowana była na 69 000 dolarów. Nie jest to zjawisko ograniczone jedynie do Bored Apes. Ktoś, kto wydał 2,9 miliona dolarów na NFT pierwszego tweetu ówczesnego CEO Jacka Dorseya, spróbował je odsprzedać w lipcu za zaledwie 1871 dolarów.

Właściciele Bored Ape Yacht Club NFT pozywają Sotheby’s, celebrytów i firmę macierzystą w związku z drastycznym spadkiem cen.

W grudniu ubiegłego roku, złożono pozew zbiorowy przeciwko firmie macierzystej Yuga Labs i jej kierownictwu. Twierdzono, że firma w tajemnicy płaciła celebrytom za promowanie NFT, co prowadziło do sztucznego zwiększania cen tych aktywów cyfrowych.

W pozwie wymieniano wiele znanych postaci, w tym Justina Biebera, Snoop Dogga, Serenę Williams, Madonnę, The Weeknd, Kevina Harta, DJ Khaleda, Gwyneth Paltrow, Paris Hilton, Jimmy’ego Fallona i Stepha Curry’ego. W dniu 4 sierpnia została złożona poprawka do tego pozwu, w której dodano firmę Sotheby’s jako oskarżonego i uczestniczącego w oszustwie.

Po sprzedaży zestawu NFT o wartości 24,4 miliona dolarów, przedstawiciel Sotheby’s opisał nabywcę jako “tradycyjnego” kolekcjonera. Okazało się, że nabywcą była giełda kryptowalut FTX. Ta sama giełda FTX, która później zbankrutowała, a jej założyciel Sam Bankman-Fried obecnie przebywa w areszcie oczekując na proces. Pozew twierdzi, że cała sprzedaż była “wrośnięta w oszustwo” i miała na celu nadać NFT Bored Ape “fasadę legalności”, w celu wywołania zamieszania i zainteresowania inwestorów wokół tej marki.

Obie firmy, Yuga Labs i Sotheby’s, są oskarżone o naruszenie prawa Kalifornii dotyczącego nieuczciwej konkurencji, prawa Kalifornii dotyczącego papierów wartościowych spółek, amerykańskiej ustawy o rynkach kapitałowych oraz kalifornijskiego kodeksu spółek.