Coraz więcej uchyleń od “obowiązkowych” szczepień dzieci.

Coraz więcej uchyleń od obowiązkowych szczepień dzieci.

coraz-wiecej-uchylen-od-szczepien

Rodzice coraz częściej nie poddają obowiązkowym szczepieniom swoich dzieci. Trend ten rósł od lat, ale po covidowym cyrku, jaki zafundowali politycy do spółki z mediami głównego nurtu, w ostatnim czasie jeszcze narasta.

W ostatnich latach coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak odra, świnka czy różyczka.

Według danych PZH – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w 2022 roku liczba odmów szczepień obowiązkowych wyniosła 72,7 tysiąca, co oznacza dwukrotny wzrost w porównaniu z 2018 rokiem.

PZH przedstawił też dane, jak wygląda kwestia uchyleń w poszczególnych województwach. Najwięcej odmów szczepień w przeliczeniu no 1000 osób w wieku do 19 lat jest w woj. podlaskim, wielkopolskim i śląskim. Na przeciwnym biegunie są woj. świętokrzyskie, lubuskie i podkarpackie.

Dlaczego rodzice odmawiają szczepień? Zaufanie do systemu spadało od lat, ale ciężko wyzbyć się wrażenia, że nachalna promocja preparatu covidowego dodatkowo sprawiła, że gros rodziców nie pokłada wiary nawet w szczepionki, które przeszły normalny proces badawczy i są stosowane – zazwyczaj z powodzeniem – od wielu lat.