Chcą zakazać ogródków przy domowych?

https://www.telegraph.co.uk/news/2024/01/22/carbon-footprint-homegrown-food-allotment-increase/

Komentarz własny – Chciałem przypomnieć że bodajże w AD 2023 powstał obowiązek ogólno-Eurokołchoźny, żeby rejestrować drób. W socjalistycznej Polszy, wesołym baraku 2.0 , zwolniono z tego obowiązku osoby, które mają kurki na własne potrzeby. Władza ludowa wykazała się wyrozumiałością…. Coś tak czuje że “ptasia grypa” wybuchnie w tych zagrodach które poddały się rejestracji. A pierzasta ręka kurzej śmierci ominie, “szczęśliwym trafem” niemieckie kurze fermy. Herr Tusk dopilnuje! Jawohl! Zakaz uprawy warzyw występuje z tego co wiem w nie których stanach USA . Obawiam się że może dojść i do nas. Krzysztof

Tutaj ten bełkot:

Ślad węglowy domowej żywności pięciokrotnie większy niż żywności uprawianej konwencjonalnie

Badanie wykazało, że za podwyższony poziom CO2 odpowiedzialna jest indywidualna infrastruktura ogrodnicza

Badania sugerują, że własna uprawa żywności na działce może nie być tak dobra dla środowiska, jak oczekiwano.

Dane pokazują , że ślad węglowy domowej żywności jest pięciokrotnie większy niż produktów wytwarzanych w wyniku konwencjonalnych praktyk rolniczych, takich jak gospodarstwa wiejskie.

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Michigan sprawdzano, ile CO2 powstało podczas uprawy żywności w różnych typach gospodarstw miejskich, i stwierdzono, że średnio porcja żywności wyprodukowanej z tradycyjnych gospodarstw wytwarza 0,07 kg CO2.

Wpływ na środowisko jest prawie pięciokrotnie większy i wynosi 0,34kg na porcję w przypadku ogrodów indywidualnych, takich jak grządki warzywne czy działki .

https://cf-particle-html.eip.telegraph.co.uk/493ce442-af5a-4c83-9d95-3a97bd222ece.html?direct=true&id=493ce442-af5a-4c83-9d95-3a97bd222ece&truncated=true

Naukowcy twierdzą, że większość emisji nie pochodzi z samej uprawy żywności, ale z infrastruktury niezbędnej do uprawy żywności.

Naukowcy podzielili tereny rolnictwa miejskiego na trzy kategorie: ogrody indywidualne lub rodzinne, w tym ogródki działkowe; ogrody zbiorowe, takie jak ogrody społeczne; oraz większe, komercyjne gospodarstwa miejskie.

Jake Hawes, doktorant w Michigan i pierwszy autor badania, powiedział: „Najbardziej znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do emisji gazów cieplarnianych na terenach rolnictwa miejskiego, które badaliśmy, była infrastruktura wykorzystywana do uprawy żywności – od podwyższonych grządek, przez szopy ogrodowe po ścieżki, w konstrukcje te włożono dużo węgla.

„ Źle zarządzany kompost i inne syntetyczne składniki również mogą mieć istotny wpływ, chociaż w większości naszych zakładów nie stanowili większości”.

Budowa podwyższonych grządek i szop ogrodowych przyczyniła się do wyższych poziomów emisji
Budowa podwyższonych grządek i altan ogrodowych przyczyniła się do wyższych poziomów emisji ŹRÓDŁO : ISTOCKPHOTO/GIORGIO MAGINI

Do badania, opublikowanego w czasopiśmie Nature Cities, włączono 73 obszary rolnictwa miejskiego na całym świecie, w tym w Europie, USA i Wielkiej Brytanii, a następnie przeprowadzono kompleksową ocenę cyklu życia infrastruktury, nawadniania i zaopatrzenia terenu.

Stwierdzono, że owoce są 8,6 razy bardziej przyjazne dla środowiska w przypadku konwencjonalnej uprawy w porównaniu z uprawą w mieście, podczas gdy warzywa pozostawione profesjonalistom są 5,8 razy bardziej przyjazne dla środowiska.

Jednak niektóre uprawy mają niższy ślad węglowy niż inne i mogą pomóc obywatelom o zielonych palcach w ulepszaniu swoich działek lub ogrodów z punktu widzenia środowiska .

Na przykład pomidory uprawiane w kraju mają niższy ślad węglowy niż uprawy konwencjonalne, podobnie jak szparagi.

Jedna porcja pomidorów miejskich wytwarza średnio 0,17 kg CO2 w porównaniu do 0,27 kg w konwencjonalnym gospodarstwie, w którym zastosowanoby energochłonną szklarnię.

Podobnie szparagi, które najczęściej przywożą samolotami z zagranicy i przemierzają tysiące mil lotniczych, są źródłem dużej emisji dwutlenku węgla, jeśli są uprawiane w sposób konwencjonalny.

Badanie sugeruje, aby w miarę możliwości budować grządki warzywne z materiałów pochodzących z recyklingu lub używanych
Badanie sugeruje, jeśli to możliwe, budowanie grządek warzywnych z materiałów pochodzących z recyklingu lub używanych. ŹRÓDŁO : NICK DAVID/STONE RF

„Odkryliśmy, że miejscy rolnicy i ogrodnicy mogą zmniejszyć swój wpływ netto, koncentrując się na żywności o wysokiej zawartości węgla w rolnictwie konwencjonalnym” – powiedział Hawes.

„Dwa przykłady, które zidentyfikowaliśmy, to rośliny uprawiane w szklarniach, w tym wiele pomidorów, oraz rośliny często przywożone z całej planety, takie jak szparagi”.

Naukowcy odkryli również, że mogą poprawić ochronę środowiska w swoich ogrodach i gospodarstwach domowych, naprawiając w miarę możliwości infrastrukturę i nie wymieniając jej, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

Dane pokazują, że dwie trzecie śladu węglowego działek wytwarza sam ogród, a zbudowanie go tak, aby przetrwał surowe zimy przez kilka lat, może zmniejszyć ten wpływ.

Ogrodnicy powinni także w miarę możliwości próbować budować swoje tereny z materiałów pochodzących z recyklingu lub z drugiej ręki , przy czym emisje zostaną zmniejszone o ponad połowę, jeśli na przykład odpady z innych części miasta zostaną wykorzystane do wykorzystania w łóżkach i szopach.

Badanie to opublikowano w czasopiśmie Nature Cities