Chanuka. Pierwsza menora w Białym Domu !!! Biden: Walczmy z antysemityzmem. Urocze zdjęcia.

Pierwsza menora w Białym Domu. Biden: Walczmy z antysemityzmem.

https://www.tvp.info/65192456/pierwsza-menora-w-bialym-domu-prezydent-usa-joe-biden-walczmy-z-antysemityzmem 20.12.2022

Dziś musimy powiedzieć jasno i stanowczo, że antysemityzm i wszelkie formy nienawiści i przemocy nie znajdą bezpiecznej przystani w Ameryce – oświadczył prezydent USA Joe Biden podczas poniedziałkowej uroczystości w Białym Domu zorganizowanej z okazji żydowskiego święta Chanuki.

US President Biden: Hanukkah story undeniably American - www.israelhayom.com

Prezydent dodał, że „milczenie”, czyli brak reakcji na antysemickie incydenty, „oznacza współudział”. 

Przy okazji obchodów Chanuki Biały Dom włączył do swoich zasobów pierwszą w historii oficjalną menorę używaną podczas obchodów tego święta (chanukiję).

– Biały Dom nigdy nie miał swojej menory. Jest to teraz cenny element tego domu, waszego domu – powiedziała pierwsza dama Jill Biden, zwracając się do zgromadzonych.

National Menorah lit in DC | wusa9.com

Antysemityzm w USA

W Stanach Zjednoczonych rosną doniesienia o przypadkach antysemityzmu. W ubiegłym tygodniu Biden zainicjował prace nad narodową strategią przeciwdziałania temu zjawisku – poinformowała Agencja Reutera. 

W sprawozdaniu publikowanym co roku przez Ligę przeciw Zniesławieniom (ADL) oceniono, że w 2021 r. w USA doszło do największej liczby incydentów antysemickich, w tym morderstw, napaści, prześladowań i aktów wandalizmu odkąd organizacja rozpoczęła zbieranie danych 40 lat temu. 

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w grudniu przez FBI w Stanach Zjednoczonych odnotowano w 2021 r. ponad 7,2 tys. przestępstw motywowanych nienawiścią. Ponad 60 proc. zgłoszonych incydentów było motywowanych uprzedzeniami wobec rasy lub pochodzenia ofiary. Jedno na sześć takich przestępstw zostało dokonane z powodu orientacji seksualnej ofiary, a jedno na siedem – z powodu uprzedzeń religijnych.

Hanukkah Arrives in D.C. With National Menorah Lighting (photos) - The  Georgetowner