Rodowód mowy ojczystej Ślązaków
Wpisał: prof. Franciszek Marek   
20.05.2013.

Rodowód mowy ojczystej Ślązaków

 

Jacek Bezeg (2013-05-20) http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=701  

 

 

14 maja w auli opolskiego uniwersytetu odbyło się kolejne spotkanie w ramach wspólnych działań Wszechnicy Uniwersyteckiej Solidarności i Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. Tym razem naszym gościem był profesor doktor habilitowany Franciszek Marek, swego czasu pierwszy rektor nowo utworzonego uniwersytetu.

Temat wykładu: „Rodowód mowy ojczystej Ślązaków” wybraliśmy w reakcji na próby wykorzystania śląskiej gwary do utworzenia czegoś tak sztucznego jak narodowość śląska. Z historii nie tak dawnej wiemy jakie są ostateczne cele takich działań. W latach 1939-1945 próbowano utworzyć w okupowanej Polsce nie tylko narodowość śląską, ale także góralską i kaszubską. Dezintegracja narodu polskiego miała ułatwić jego podporządkowanie okupantowi. Obecna sytuacja nie jest tak trudna jak ówczesna, ale lepiej chyba „dmuchać na zimne”.

W ekspertyzie oceniającej działania RAŚ, wykonanej na zlecenie Sejmu RP Profesor był bardzo konkretny pisząc między innymi: „Proponowane zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym łamią zasady określone w Europejskiej Karcie Języków regionalnych lub Mniejszościowych, ale są całkowicie zgodne z memorandum Heinricha Himmlera z dnia 25 maja 1940”  Zakończył słowami: „W praworządnym państwie z wnioskodawcami i autorami proponowanych zmian ustawowych rozmawiałby w imieniu rządu tylko prokurator”.  (Pełny tekst ekspertyzy jest załącznikiem do niniejszej relacji).

Profesor Marek pokazał jak na przestrzeni wieków kształtowała się rola Śląska w tworzeniu państwa polskiego, polskiej kultury, a w szczególności języka. Okazuje się, że chociaż w poszczególnych miejscowościach, a nawet wioskach, gwara śląska jest różna, to zawsze była ona nazywana nie inaczej jak tylko językiem polskim. Określali ją tym mianem nie tylko mieszkańcy tego regionu, ale i obcy. Poważni jej badacze znajdują silne związki z językiem polskim i czeskim.

Szczególnie ciekawe były informacje o znaczących dla kultury i polityki polskiej wpływach uczonych i myślicieli, Polaków pochodzących ze Śląska. Także to, że pierwsza próba utworzenia w Polsce Uniwersytetu miała miejsce na Dolnym Śląsku, w Legnicy. Uczelnia działała, lecz nie uzyskała pełnego statusu z powodu braku zgody papieża.

  Po wykładzie toczyła się przez dłuższy czas ciekawa dyskusja, która raczej została przerwana niż zakończona.
Zainteresowanych zapraszamy do wysłuchania relacji dźwiękowej.

 
Zobacz też: http://www.pch24.pl/polskosc-slaska-atakowana-,13431,i.html
http://forumemjot.wordpress.com/2013/03/22/polskosc-slaska-atakowana-rozmowa-z-prof-franciszkiem-markiem/

http://www.ngopole.pl/wp-content/uploads/2013/02/Franciszek_Antoni_MAREK.pdf

Do pobrania:

FranMAREK.pdf (385,82 kB)
14maja1.WMA (9,38 MB)
14maja2.WMA (9,24 MB)